Skip to content

Cart

Your cart is empty

White Wines

Villa Vino Rača white wines come from vineyards on the southern slopes of the Little Carpathians around Bratislava-Rača, complemented by selected parcels from the Nitra and South Slovak wine regions. The range includes over 25 white wines across the Exclusive, Excellence, Palugyay and Grand Vin lines, with Riesling, Welschriesling, Chardonnay, Gewürztraminer, Devín, Irsai Oliver, Pálava, Yellow Muscat, Grüner Veltliner, Sauvignon, Pinot Blanc, Pinot Gris and Aurelius.

For practical advice on chilling and serving, read our wine serving-temperature guide.

Sort by

27 products

Riesling late harvest Exclusive, 0.75 l bottle, Villa Vino Rača
Riesling Exclusive Sale price€6,29 (€8,39/L)
Welschriesling Exclusive, 0.75 l bottle, Villa Vino Rača
Welschriesling Exclusive Sale price€6,29 (€8,39/L)
Riesling Berry Selection Exclusive
Riesling Berry Selection Exclusive Sale price€7,49 (€9,99/L)
Pinot Gris Exclusive, 0.75 l bottle, Villa Vino Rača
Pinot Gris Exclusive Sale price€6,29 (€8,39/L)
Gewürztraminer Exclusive, 0.75 l bottle, Villa Vino Rača
Gewürztraminer Exclusive Sale price€6,29 (€8,39/L)
Chardonnay Exclusive, 0.75 l bottle, Villa Vino Rača
Chardonnay Exclusive Sale price€6,29 (€8,39/L)
Devín Exclusive, 0.75 l bottle, Villa Vino Rača
Devín Exclusive Sale price€6,29 (€8,39/L)
Irsai Oliver Exclusive, 0.75 l bottle, Villa Vino Rača
Irsai Oliver Exclusive Sale price€6,29 (€8,39/L)
Gewürztraminer Excellence, 0.5 l bottle, Villa Vino Rača
Gewürztraminer Excellence Sale price€5,10 (€10,20/L)
Imperial Gewürztraminer, 0.75 l bottle, Villa Vino Rača
Imperial Gewürztraminer Sale price€7,29 (€9,72/L)
Pálava Exclusive, 0.75 l bottle, Villa Vino Rača
Pálava Exclusive Sale price€8,19 (€10,92/L)
Sauvignon Exclusive, 0.75 l bottle, Villa Vino Rača
Sauvignon Exclusive Sale price€6,29 (€8,39/L)
Grüner Veltliner Exclusive, 0.75 l bottle, Villa Vino Rača
Grüner Veltliner Exclusive Sale price€6,29 (€8,39/L)
Yellow Muscat Exclusive, 0.75 l bottle, Villa Vino Rača
Yellow Muscat Exclusive Sale price€6,29 (€8,39/L)
Gewürztraminer ice wine Palugyay, 0.5 l bottle, Villa Vino Rača
Gewürztraminer Ice Wine Palugyay Sale price€17,30 (€34,60/L)
Pinot Gris Exclusive, 0.75 l bottle, Villa Vino Rača
Pinot Gris Grand Vin Sale price€8,19 (€10,92/L)
Aurelius Exclusive, 0.75 l bottle, Villa Vino Rača
Aurelius Exclusive Sale price€7,09 (€9,45/L)
Frizzante Irsai Oliver, 0.75l bottle, Villa Vino Rača
Frizzante Irsai Oliver Sale price€6,00 (€8,00/L)
Riesling Palugyay, 0.75 l bottle, Villa Vino Rača
Riesling Palugyay Sale price€12,20 (€16,27/L)
Devín Grand Vin, 0.75 l bottle, Villa Vino Rača
Grand Vin Devín Sale price€8,19 (€10,92/L)
Chardonnay Palugyay, 0.75 l bottle, Villa Vino Rača
Chardonnay Palugyay Sale price€12,20 (€16,27/L)
Pinot Blanc Exclusive, 0.75 l bottle, Villa Vino Rača
Pinot Blanc Exclusive Sale price€6,29 (€8,39/L)
Gewürztraminer Palugyay, 0.75 l bottle, Villa Vino Rača
Gewürztraminer Palugyay Sale price€12,20 (€16,27/L)
Pinot Blanc Palugyay, 0.75 l bottle, Villa Vino Rača
Pinot Blanc Palugyay Sale price€12,20 (€16,27/L)
Irsai Oliver Palugyay
Irsai Oliver Palugyay Sale price€12,20 (€16,27/L)
Müller-Thurgau Palugyay, 0.75 l bottle, Villa Vino Rača
Müller-Thurgau Palugyay Sale price€12,20 (€16,27/L)
WHITE CUVÉE TRILÓGIA
WHITE CUVÉE TRILÓGIA Sale price€5,49 (€7,32/L)