Skip to content

Cart

Your cart is empty

Rosé Wines

Rosé wines that combine the fresh character of whites with the fruitiness of red varieties. We produce them using the short skin contact method from Blaufränkisch, Dunaj and Pinot Noir grapes. The result is elegant rosé wines with delicate notes of forest fruit, raspberries and strawberries. Ideally chilled to 8–10 °C, they are an excellent companion to light summer dishes, grilled vegetables, fish, Asian cuisine and desserts. Our selection ranges from fresh rosé wines in the Exclusive collection to exceptional rosés in the Grand Vin collection. Order online and try our award-winning Rača rosé.

Sort by

10 products

Blaufränkisch rosé Excellence, 0.5 l bottle, Villa Vino Rača
Blaufränkisch Rosé Excellence Sale price€5,10 (€10,20/L)
Dunaj Exclusive rosé wine, 0.75 l bottle, Villa Vino Rača
Dunaj Exclusive rosé Sale price€6,29 (€8,39/L)
Imperial Blaufränkisch rosé wine, 0.75 l bottle, Villa Vino Rača
Imperial Blaufränkisch Rosé Sale price€7,29 (€9,72/L)
Blaufränkisch from Rača Exclusive rosé wine, 0.75 l bottle, Villa Vino Rača
Blaufränkisch from Rača Exclusive Rosé Sale price€6,29 (€8,39/L)
Blaufränkisch Ice Wine Palugyay, 0.5 l bottle, Villa Vino Rača
Blaufränkisch Ice Wine Palugyay Sale price€17,30 (€34,60/L)
Pinot Noir Exclusive rosé wine, 0.75 l bottle, Villa Vino Rača
Pinot Noir Exclusive Rosé Sale price€6,29 (€8,39/L)
Blaufränkisch Raisin Selection Palugyay, 0.5 l bottle, Villa Vino Rača
Blaufränkisch Raisin Selection Palugyay Sale price€14,90 (€29,80/L)
Frizzante Cabernet Sauvignon rosé, 0.75l bottle, Villa Vino Rača
Frizzante Cabernet Sauvignon rosé Sale price€6,00 (€8,00/L)
Grand Vin Blaufränkisch rosé wine, 0.75 l bottle, Villa Vino Rača
Grand Vin Blaufränkisch Rosé Sale price€8,19 (€10,92/L)
ROSÉ CUVÉE TRILÓGIA
ROSÉ CUVÉE TRILÓGIA Sale price€5,49 (€7,32/L)