Skip to content

Cart

Your cart is empty

hf_20260617_154335

Slovak wines from Bratislava-Rača

Choose wines directly from our winery, from Rača's Blaufränkisch to the Palugyay collection.

Wine gifts

Wine gift sets from our winery.

Browse wine gift sets

Find your style

Our favourites

Six wines from our range, from dry whites and reds to rosé Frizzante and sweet ice wine.

All wines
Blaufränkisch from Rača Exclusive, 0.75 l bottle, Villa Vino Rača
Blaufränkisch from Rača Exclusive Sale price€6,29 (€8,39/L)
Riesling late harvest Exclusive, 0.75 l bottle, Villa Vino Rača
Riesling Exclusive Sale price€6,29 (€8,39/L)
Devín Exclusive, 0.75 l bottle, Villa Vino Rača
Devín Exclusive Sale price€6,29 (€8,39/L)
Grand Vin Dunaj
Grand Vin Dunaj Sale price€8,99 (€11,99/L)
Frizzante Cabernet Sauvignon rosé, 0.75l bottle, Villa Vino Rača
Frizzante Cabernet Sauvignon rosé Sale price€6,00 (€8,00/L)
Blaufränkisch Ice Wine Palugyay, 0.5 l bottle, Villa Vino Rača
Blaufränkisch Ice Wine Palugyay Sale price€17,30 (€34,60/L)
An angled view of a Palugyay Gewürztraminer bottle with its complete black-and-gold label.

Our premium wine brand

Palugyay

Palugyay is an exclusive selection of our finest wines. The range includes dry whites and reds, naturally sweet ice wines and raisin selections.

Discover Palugyay
Drone view of vineyards during mechanical harvesting

Rača, the Little Carpathians

Our winery in Rača

Villa Vino Rača is a winery in Rača, Bratislava’s wine-growing district. The company was established in 2004. Our Blaufränkisch from Rača is one of the wines that best expresses who we are.

About our wineryMore about Blaufränkisch from Rača

Internationally awarded wines

These are some of our wines recognised at international competitions in 2026. Read about more of our awards and the wines behind them on the blog.

Read about our awards on the blog

Gold medal

Blaufränkisch from Rača Exclusive 2021

Oenoforum 2026

View wine

Double Gold

Grand Vin Dunaj 2018

SAKURA Japan Women's Wine Awards 2026

View wine

Grand Gold medal

Blaufränkisch Ice Wine Palugyay 2018

Danube Wine Challenge 2026

View wine

These results apply to the wines and vintages listed here.

Before you order

Ordering and delivery

Answers about buying, paying for and collecting your wine.

All shopping questions